607 876 146 | ZAMÓW DARMOWĄ WYCENĘ lukaszhodurek@wp.pl
Zaznacz stronę

Izolacja fundamentów Rybnik

Ocieplenie ścian fundamentowych stanowi ważny element termoizolacji budynku. Mimo braku obowiązkowych przepisów w tym temacie zaleca się przeprowadzenie ocieplenia zarówno od strony zewnętrznej, jak i wewnętrznej, uwzględniając odpowiednie materiały izolacyjne o niskim przewodnictwie cieplnym. Odpowiednia izolacja fundamentów Rybnik przyczynia się do oszczędności energetycznych, poprawy komfortu termicznego oraz ochrony konstrukcji budynku przed wilgocią.

Czy fundamenty muszą być ocieplone?

Tak, i to niezależnie od tego, czy budynek jest podpiwniczony, czy też nie. Również wtedy, gdy producent materiałów, z którego zbudowany jest dom, zapewnia, że owe materiały cechuje bardzo dobra izolacyjność termiczna. Właściwe ocieplenie ścian fundamentowych ma kluczowe znaczenie dla efektywności energetycznej budynku oraz ochrony przed utratą ciepła. Zgodnie z zaleceniami, ściany fundamentowe powinny być ocieplane co najmniej na głębokość 1 metra poniżej poziomu terenu. Praktyka wskazuje, że ocieplenie powinno obejmować obszar ław fundamentowych oraz sięgać przynajmniej 30 centymetrów powyżej poziomu gruntu.

W jaki sposób ociepla się fundamenty?

Można to robić na kilka sposobów, jednak najczęściej izoluje się fundamenty od zewnątrz. Termoizolację zazwyczaj umieszcza się również pomiędzy dwoma warstwami ściany fundamentowej (nośną a osłonową). 

Jakie są korzyści izolacji fundamentów?

Izolacja fundamentów niesie za sobą wiele istotnych korzyści, dlatego warto zainwestować w tę usługę – najlepiej jeszcze przed wzniesieniem budynku. Oto najważniejsze powody, dlaczego warto postawić na izolację fundamentów:

Ochrona przed wilgocią

Skutecznie chroni budynek przed wilgocią, która może przedostawać się z gruntu. Wilgoć może powodować powstawanie pleśni, grzybów i korozję, a także osłabiać strukturę budynku. Dobra izolacja przeciwwilgociowa zapobiega tym problemom, utrzymując fundamenty suche i trwałe.

Zapobieganie utracie ciepła

Poprzez izolację termiczną fundamentów można skutecznie zredukować straty ciepła z budynku. Izolacja tworzy barierę termiczną, która zapobiega przenikaniu zimnego powietrza do wnętrza i utratę ciepła przez podłogę. Dzięki temu utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz budynku staje się łatwiejsze i bardziej energooszczędne.

Poprawa efektywności energetycznej

Jest jednym z kluczowych elementów składających się na ogólną efektywność energetyczną budynku. Dobrej jakości izolacja pozwala ograniczyć zużycie energii potrzebnej do ogrzewania lub chłodzenia budynku. Dzięki temu można osiągnąć znaczną redukcję kosztów związanych z energią i wpływać pozytywnie na środowisko naturalne.

Komfort termiczny

Przyczynia się do poprawy komfortu termicznego wewnątrz budynku. Zapobiega powstawaniu chłodnych podłóg i nieprzyjemnych przeciągów, tworząc warunki przyjemniejsze dla mieszkańców. Dzięki izolacji fundamentów temperatury w pomieszczeniach są bardziej stabilne i łatwiejsze do kontrolowania.

Dłuższa żywotność budynku

Przyczynia się do zwiększenia trwałości budynku. Chroni go przed wilgocią i innymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, co może przedłużyć jego żywotność i zmniejszyć potrzebę kosztownych napraw i renowacji w przyszłości.